unofficial page with news on Facebook unofficial page with news on Facebook

Výroba - zdobení

tausování

tausování, taušování, tauzie (z arab.), dvoubarevná plošná technika vykládání kovu kovem jiné barvy (železo, bronz, zlacený bronz, meď, zlato, stříbro). Do rýhy v povrchu předmětu se vtepává drátek n. plochý zlomek kovu. Tausování se užívalo při ornamentální i figurální výzdobě luxusních nádob, šperků, zbraní a zbroje, nezřídka při výzdobě drobné platiky, a to od starověku do středověku, v arabském a evropském zbrojířství i později.

výroba stříbrného drátuvytavené stříbro
vytavené stříbro
výroba stříbrného drátuvýroba stříbrného plechu
výroba stříbrného plechu
výroba stříbrného drátustříbrný drát
výroba stříbrného drátu
sekání drážkysekání
sekání drážky
tausování drátkůtausování
tausování drátků
hotový výrobekhotový výrobek
hotový výrobek

rytiny

heslo ve wikipedii

výroba rytinrytiny
výroba rytin

filigrány

Slovo samotné pochází z latiny a je mezinárodní ( filum - vlákno, granum - zrno) v nejširším slova smyslu znamená drobný reliéf vytvořený pomocí kovových vláken. Drátky, které mohou být hladké, vroubkované, nebo zkroucené do provazce, jsou vysokoteplotním pájením připájeny ke spodině. Jde o techniku především stříbrnickou, ale ani u zlata či barevných kovů není vzácností.

před pájenímpřed pájením
po pájenípo pájení
hotové zdobení rukojetihotové zdobení rukojeti - Meč (115)

cloisonne

Výraz je mezinárodní a pochází z francouzštiny (cloisonné – přihrádka, buňka). Jde o inkrustaci kovové spodiny za studena nekovovým materiálem, nejčastěji polodrahokamy (v Evropě granáty-almandiny, v Egyptě byl oblíbený lapis lazuli) či barevným sklem tak, že vznikne barevný reliéf (neplést s podobným výrazem émail cloisonné – technika zdobení přitavením barevné skleněné hmoty – smaltu – zatepla). Vložky můžou být průhledné i neprůhledné. U průhledných byly podkládány leštěnou kovovou folií pro odraz procházejícího světla, čímž lépe vynikne jejich barva.

hlavice před pájenímhlavice před pájením
hlavice po pájeníhlavice po pájení
granátová surovinagranátová surovina
vybroušené kamenyvybroušené kameny
hotová hlavicehotová hlavice - Meč (115)
TEMPL
repliky historických zbraní